Jak přežít tropy ve městě?

Dovolená je za vámi nebo vás teprve čeká, moře nebo zasněžené vrcholky hor jsou daleko, prostě běžný pracovní týden v rozpáleném velkoměstě a do mrazáku se nevejdete?

Nabízím v kostce pár tipů, jak to přežít ve zdraví:

– Šetřete energií, kterou v takovémto klimatu váš organismus potřebuje pro zachování optimálního fungování, a nepřehánějte to s prací, ať už fyzickou či mentální. Nejste líní, je prostě vedro na padnutí.

– Zchlazujte své tělo, jak jen to jde. Bazén, sprcha, nebo jen do studené vody vložit ruce a předloktí, ev. chodidla, ideální je si namočit celou hlavu, protože ta to odnáší nejvíce a mít fungující mozek se hodí 😉 Pokud nejezdíte do práce klimatizovanou limuzínou,, doporučuji si brát do lahvičky s rozprašovačem vodu, kterou se kdykoliv a kdekoliv můžete osvěžit.

– Pitný režim? Jasně, to ví každý. Ale co? Ideálním ochlazovačem jsou zelené superfoods – mladý ječmen, chlorella, spirulina. Dále to jsou sypané zelené čaje (ideální je japonská Matcha), z bylinek doporučuji mátu nebo ibišek súdánský (známý také pod jménem Karkade). V neposlední řadě jsou to zeleninové a ovocné freshe, mošty a smoothies a samozřejmě voda, nejlépe z kohoutku a filtrovaná. A jaká teplota nápojů? Pokojová. Nápoje z ledničky nebo s přidáním ledu blokují vnitřní orgány, které se snaží vyhnat horko z těla na periferii a ochladit jej, takže i když máte subjektivní pocit zchlazení, celková teplota vašeho organismu se paradoxně zvýší.

– A čeho se lépe ve prospěch celkové pohody zříci? Všeho, co zahřívá. Alkoholu (pokud si dáte pivo, doporučuji Plzeň, z vína sekt, nebo střik z růžového či bílého), koření (především zázvor, skořice, hřebíček, paprika, pepř,… ale většina koření je spíše zahřívající povahy), kávy, která nejen zahřívá, ale ještě navíc dehydruje (pokud si ji dáte, tak na to pamatujte, ale co se týče „nakopávačů“ – Matcha má stejné schopnosti bez nežádoucích účinků), tučných mléčných výrobků (především plísňových sýrů), uzeného, smaženého a grilovaného masa (ale chápu, že grilování je prostě v létě “in” a rady pro zdraví nejsou všechno) 🙂